Română (România)Hungarian (formal)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)
You are here: Home Pastoraţia Grupa de Rozariu
Email Imprimare PDF

Grupa de Rozariu a parohiei romano-catolice Timişoara-Iosefin

 

E ceea mai veche şi cea mai populară grupă de rugăciune a parohie noastre. 120 de credincioşi fac parte din Grupa de Rozariu, care la rândul ei e împărţită în trei grupe – cea româna, cea maghiară si cea de limba germană. Grupa s-a bucurat tot timpul de sprijinul preoţilor din parohie precum si de sprijinul Surorilor Notre-Dame.

Aceste grupe se roaga Sfântul Rozariul zilnic, nu doar personal ci şi in comunitate. În fiecare dimineaţă la ora şase, precum şi de trei ori pe săptămână seara, una dintre aceste trei Grupe de Rozariu se roaga în biserica noastra parohială cerând mijlocirea Sfintei Fecioare Maria pentru Biserică şi întreaga lume.

Membrii Grupei de Rozariu au un rol activ si in celelalte grupe ale parohiei precum in Asociatia Femeilor, in activităţile caritative ale parohiei, precum şi la pregătirile sărbătorilor liturgice şi a pelerinajelor.

În data de 6 mai 2012 membrii grupei şi-au reînnoit făgăduinţa lor de a se ruga zilnic un mister din Sf. Rozariu.

Regina Sfantului Rozariu, roaga-te pentru noi

 

 

 

Ultima actualizare ( Marţi, 21 August 2012 07:57 )